O-Ú-H
Sport
Historie !
Život !
Motivy !
Extra
Kontakt


lom1m.jpg lom75m.jpg lom2m.jpg lom3m.jpg lesUstum.jpg
Naše "nekonečné brdské lesy" kolem Cukráku ohraničuje z jedné strany Stará řeka a z druhé strany Velká řeka. U Velké řeky se nedá přehlédnout kamenolom fy KÁMEN Zbraslav. Historicky je následníkem několika malých stěnových lomů činných kolem r.1900. Těžba a zpracování kamene původně probíhala převážně ručně. Strojní zpracování kamene se datuje od r.1920, kdy zde bylo celkem 7 lomů plus jeskyně, kde přezimovali netopýři. Spojením všech 7 lomů v r.1947 vznikl současný kamenolom a od té doby se stále jen zvětšuje. Snímky ukazují, jak kamenolom postupuje v průběhu let. Již v r.2006 kamenolom dosáhl hranice obory Daliborka.


detonm.jpg odstrel3m.jpg kamenolom1m.jpg lomJihm.jpg lomPanorm.jpg
Při rozpojování hornin kamenolomu se v současné době používá neelektrický roznětný systém, který vyrábí bývalá Zbrojovka Vsetín. Ten je odolný nejen proti elektromagnetické indukci a vysokofrekvenčnímu záření, ale i např. vlhkosti. Jako třaskavina se pro svoji stabilitu a roznětnou sílu používá azid olovnatý. Používaná trhavina je chemicky stálý pentrit (pentaerythrittetranitrát) s vysokou brizancí. Po odstřelu tak lze najít nejrůznější pozůstatky prvků neelektrického roznětného systému, jako jsou identifikační praporky a různobarevné detonační trubičky pro rozbušky nejrůznějším způsobem časované roznětné sítě. Pro rázovou vlnu v detonační trubičce uvádí výrobce tzv. detonační rychlost 2 km/s. Pro sichr dodávám, že pohybovat se volně po kamenolomu je HAZARD se ŽIVOTEM!


Prakticky hned nad kamenolomem je artefakt kdysi věhlasného vysílače Zbraslav - Baně. Také se mu dle nedaleké kóty říkalo Na Beránku a budován byl v letech 1953 až 1955. Vysílal programy Praha I, Praha II, Československo a Hvězda. Zároveň se využíval jako záloha vysílačů Mělník a Liblice. Roku 1954 zde byly zprovozněny dva 30-ti kW středovlnné vysílače s amplitudovou modulací TESLA SRV 30 a roku 1955 ještě TESLA SRV 3. Program Praha I se vysílal na kmitočtu 638 kHz, program Praha II na kmitočtu 1520 kHz. Vysílač používal „L“ anténu na 2 ocelových trubkových stožárech vysokých 60 metrů. Stožáry antény byly umístěny symetricky vůči vysílací stanici, jejich vzdálenost byla 176 m. Provoz byl možný prakticky na všech kmitočtech středovlnného pásma (půlvlnná anténa 60 + 176 m na frekvenci 638 kHz).
stanicem.jpg 5AP9636m.jpg bane7m.jpg bane6m.jpg KRV1m.jpg banem.jpg strZbraslavm.jpg bane3m.jpg bane9m.jpg bane10m.jpg bane15m.jpg
Výstavbu vysílačů v rámci vysílacích středisek resortu spojů od r.1952 zajišťoval závod Radio-stavby. Zajišťoval vývojovou i stavebně montážní činnost na úseku rozhlasu a televize, a to jak studiových zařízení, tak i vysílacích zařízení a anténních systémů. Dle pamětníků byl Na Beránku umístěn i krátkovlnný vysílač Tesla KRV 1 využívaný k rušení zahraničního rozhlasu. Takové stavby byly vedeny jako speciální. Problematika tzv. radioobrany se v období socialismu řešila na vrcholové úrovni počínaje r.1950, jednotlivé země socialistického tábora si přitom vypomáhaly dle podmínek šíření radiových vln a resort obrany zajišťoval provoz. Odkud od r.1968 vysílala známá stanice Vltava se informace různí.


countrym.jpg country1m.jpg
Nezadržitelný postup kamenolomu nakonec vedl k přemístění původního radiového střediska Na Beránku o cca 1 km západně nad Lipence. Byly zde umístěny tři 85 m vysoké antény středovlnného vysílače „Praha-Zbraslav”. Country radio bylo AM na frekvenci 1062 kHz. Z 9 přidělených frekvencí byla většina nevyužitá. A počátkem r.2024 již i zde konečná..


sklenik1m.jpg sklenik2m.jpg sklenik3m.jpg sklenik4m.jpg

Přibližně 200m jižně od bývalých antén "Country radia" se les snaží pohltit bývalý objekt lesní školky VÚLHM s vytápěnými skleníky, el. přípojkou a zázemím. Činnost byla ukončena restitucemi.


cukrak03m.jpg

Link na popis televizního vysílače Cukrák je z r.2008. V současné době vysílač používá LED červená poziční světla místo někdejších neonek. Cukrák zatím pořád ještě neni historie, aspoň do doby než všichni přemigrujem na interaktivní IPTV.


vitr1m.jpg vitr2m.jpg vitr3m.jpg vitr4m.jpg vitr20171029m.jpg zakonm.jpg vitr5m.jpg vitr6m.jpg vitr7m.jpg vitr8m.jpg vitr9m.jpg
vitr10m.jpg vitr11m.jpg vitr12m.jpg vitr13m.jpg vitr14m.jpg vitr15m.jpg vitr16m.jpg vitr17m.jpg vitr18m.jpg vitr19m.jpg past1m.jpg past2m.jpg
past3m.jpg herw1m.jpg herw2m.jpg herw3m.jpg herw4m.jpg herw5m.jpg herw6m.jpg herw7m.jpg herw8m.jpg herw9m.jpg herwa1m.jpg herwa2m.jpg herwa3m.jpg
Neuplyne 10 let, aby se přes naše území nepřehnala vichřice. 29.října 2017 byla v Praze naměřena rychlost větru 118 km/h, což je podle Beaufortovy stupnice spodní mez pro označení orkánu, tentokrát s názvem Herwart. Už jen o 1 km/h rychlejší vítr se v subtropických oblastech považuje za hurikán, nebo na dálném východu za tajfun. Huracan je v mayské mytologii bůh větru. Tajfun je čínský výraz pro velký vítr, ale viz i další možný výklad podle netvora Týfóna. Syčák Herwart půl dne řádil i v našem lese.


drevo1m.jpg drevo2m.jpg drevo3m.jpg drevo4m.jpg drevo5m.jpg drevo6m.jpg drevo7m.jpg drevo8m.jpg drevo9m.jpg stepkam.jpg
Jedna přírodní kalamita skončí a už tu máme další. Tentokrát (r.2019) má jméno kůrovec, řádí po celé republice a těžba dřeva tak roste i v našem lese.


buldBlizim.jpg doUdolim.jpg shoram.jpg dalm.jpg maleParkm.jpg newAsfaltm.jpg levam.jpg pravam.jpg vodorovm.jpg uvnitrPralesm.jpg upravym.jpg
rawm.jpg hristem.jpg hriste1m.jpg odHristem.jpg odHriste1m.jpg parkingm.jpg parking1m.jpg pechotam.jpg podkladm.jpg finiserm.jpg cekam.jpg valecm.jpg
Osada Údolí hvězd v r.2017 dostala dárek. První osadníci většinou ještě neměli auta, a tak je asi nenapadlo postavit si asfaltku. Přiložené snímky zachycují průběh prací na cestě naší osadou.


has1m.jpg has2m.jpg has3m.jpg has4m.jpg has5m.jpg has6m.jpg
Ještě za vlády červeného ohnivého kohouta hasiči v OÚH odvedli dobrou práci, pročež nikomu nic neshořelo.



Home